W dzisiejszych czasach coraz więcej osób doświadcza problemów ze wzrokiem, wynikających z wielogodzinnego korzystania z komputerów, smartfonów czy czytania w niewłaściwym oświetleniu. Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie naszych oczu i regularne badania wzroku w ramach profilaktyki. Właściwa troska o wzrok pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń i podjęcie odpowiedniego leczenia, co zwiększa szanse na zachowanie dobrego widzenia przez całe życie.
Jak często badać wzrok?
Częstotliwość badań wzroku zależy od wieku, stanu zdrowia oraz indywidualnych predyspozycji danej osoby. Zgodnie z ogólnymi wytycznymi, dzieci powinny przejść pierwsze badanie wzroku przed ukończeniem pierwszego roku życia, a następnie kolejne w wieku 3 lat oraz przed rozpoczęciem nauki szkolnej. W przypadku dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, zaleca się coroczne badania kontrolne. Dorośli powinni badać swój wzrok co najmniej raz na dwa lata, jednak osoby po 40 roku życia oraz te z rodzinną historią chorób oczu powinny robić to częściej, nawet co rok. Ponadto, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów nieprawidłowości wzroku, takich jak ból oczu, podwójne widzenie czy problemy z ostrością widzenia, należy niezwłocznie udać się na konsultację do specjalisty.
Jakie badania wzroku wykonuje się w ramach profilaktyki?
W ramach profilaktyki wzroku przeprowadza się różnego rodzaju badania, które pozwalają ocenić stan zdrowia naszych oczu. Podstawowym badaniem jest badanie ostrości wzroku i wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu.
Innym ważnym badaniem jest tonometria, czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, dzięki któremu można wykryć jaskrę. Oprócz badania ciśnienia wewnątrzgałkowego, w trakcie badań wstępnych optometrysta dokonuje m. in skiaskopii (wstępna ocena wady wzroku), oftalmoskopii, w biomikroskopie zaś, ocenia przedni odcinek oka. Sprawdza reakcję źrenic i prawidłowość ruchów oczu, a także – w miarę możliwości, ocenia pole widzenia, dokonując perymetrii.