Blog

budowa ludzkiego oka

Jak radzić sobie z problemami wzrokowymi po uszkodzeniach mózgu?

Gdy dojdzie do uszkodzenia mózgu czy to w wyniku urazu, czy uszkodzenia życie pacjenta całkowicie się zmienia. Jak powiedziała jedna z osób, dotkniętych tym problemem: „życie po urazie mózgu już nigdy nie będzie takie samo, ale to ciągle może być świetne życie”. Optometrysta jest jednym z  zespołu specjalistów, którzy wraz z pacjentem mogą pracować nad podniesieniem jakości życia i powrotem do codziennych obowiązków. Każde uszkodzenie mózgu może powodować objawy ze strony układu wzrokowego. Dzieje się tak, ponieważ w procesy widzenia zaangażowany jest nieomal cały mózg. Dlatego ważne jest by każda osoba, która miała uraz głowy, przeszła jak najszybciej badania wzroku i […]

Czytaj dalej
otwarte oko

Zaburzenia akomodacji oka – jak się je diagnozuje i jak leczy?

Akomodacja może być przyczyną wielu dolegliwości. Można  wśród nich wymienić: bóle głowy, zamazywanie obrazów bliskich i dalekich, astenopia przy pracy z bliska, trudności z koncentracją, trudności w zapamiętywaniu czytanego tekstu. Akomodacje diagnozuje się, badając jej sprawność, amplitudę oraz jej interakcję z konwergencję. Akomodacja może być niesprawna, niestabilna, niedostateczna albo nadmierna. Może charakteryzować się zbyt małą amplitudą w stosunku do wieku pacjenta.

Czytaj dalej
okulary korekcyjne

Co robić, gdy okulary korekcyjne nie spełniają swoich funkcji?

Każdy, kto nosi okulary korekcyjne, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest ich prawidłowe dopasowanie i skuteczność. Pomocne są one w korekcji wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Jednak czasami zdarza się, że mimo posiadania okularów korekcyjnych, nasze widzenie nie poprawia się lub wręcz pogarsza. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad przyczynami tego stanu rzeczy i podjąć odpowiednie działania. 

Czytaj dalej
wzrok

Jakie są metody leczenia niedowidzenia?

Niedowidzenie to zaburzenie funkcji wzrokowych, które może wynikać z różnych przyczyn, takich jak wady refrakcji, choroby oczu, zaburzenia neurologiczne czy genetyczne. W celu poprawy jakości życia osób dotkniętych tym problemem stosuje się różnorodne metody terapii widzenia. Celem tych terapii jest usprawnienie poszczególnych funkcji wzrokowych, takich jak umiejętności bilateralne, projekcja egocentryczna, koordynacja funkcji wzrokowych i motorycznych oraz wyższe funkcje wzrokowe – poznawcze.

Czytaj dalej
chłopiec

Na czym polega rehabilitacja widzenia u dzieci?

Rehabilitacja widzenia u dzieci to proces mający na celu poprawę funkcjonowania wzroku u najmłodszych pacjentów. Dzieci, które mają problemy z widzeniem, mogą napotykać trudności w nauce, rozwoju motorycznym oraz integracji społecznej. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć wszelkie nieprawidłowości i podjąć odpowiednie działania terapeutyczne. W Polsce coraz więcej placówek medycznych oferuje specjalistyczne usługi z zakresu rehabilitacji wzroku dla dzieci, co pozwala na skuteczne leczenie różnorodnych schorzeń i zaburzeń.

Czytaj dalej
badanie wzroku

Jak często badać wzrok w ramach profilaktyki?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób doświadcza problemów ze wzrokiem, wynikających z wielogodzinnego korzystania z komputerów, smartfonów czy czytania w niewłaściwym oświetleniu. Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie naszych oczu i regularne badania wzroku w ramach profilaktyki. Właściwa troska o wzrok pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń i podjęcie odpowiedniego leczenia, co zwiększa szanse na zachowanie dobrego widzenia przez całe życie.

Czytaj dalej