Każdy, kto nosi okulary korekcyjne, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest ich prawidłowe dopasowanie i skuteczność. Pomocne są one w korekcji wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Jednak czasami zdarza się, że mimo posiadania okularów korekcyjnych, nasze widzenie nie poprawia się lub wręcz pogarsza. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad przyczynami tego stanu rzeczy i podjąć odpowiednie działania.
Kontrola jakości soczewek i oprawek
Jednym z powodów nieskuteczności okularów może być ich nieodpowiednia jakość. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje soczewek i oprawek, a ich jakość może się różnić w zależności od producenta i ceny. Niska jakość soczewek może prowadzić do szybszego ich zarysowania, co wpływa na komfort widzenia. Ponadto, nieodpowiednio dobrana oprawka może powodować dyskomfort podczas noszenia okularów oraz wpływać na ich stabilność na twarzy. W takim przypadku warto udać się do optyka, który dokładnie sprawdzi jakość naszych okularów korekcyjnych oraz doradzi, czy konieczna jest wymiana soczewek bądź oprawek.
Wizyta u specjalisty w celu sprawdzenia wady wzroku
Kolejnym krokiem, który warto podjąć, gdy okulary korekcyjne nie spełniają swoich funkcji, jest wizyta u specjalisty – optyka. Wady wzroku mogą się zmieniać na przestrzeni lat, a nawet miesięcy, dlatego ważne jest regularne badanie wzroku. Specjalista oceni nasze widzenie oraz sprawdzi, czy aktualna korekcja jest odpowiednia. Może się okazać, że nasza wada wzroku się pogłębiła lub zmieniła, co będzie wymagało zmiany mocy soczewek. Ponadto, lekarz może wykryć inne problemy zdrowotne związane z narządem wzroku, które wpływają na jakość widzenia.