Jak radzić sobie z problemami wzrokowymi po uszkodzeniach mózgu?

budowa ludzkiego oka

Gdy dojdzie do uszkodzenia mózgu czy to w wyniku urazu, czy uszkodzenia życie pacjenta całkowicie się zmienia. Jak powiedziała jedna z osób, dotkniętych tym problemem: „życie po urazie mózgu już nigdy nie będzie takie samo, ale to ciągle może być świetne życie”. Optometrysta jest jednym z  zespołu specjalistów, którzy wraz z pacjentem mogą pracować nad podniesieniem jakości życia i powrotem do codziennych obowiązków. Każde uszkodzenie mózgu może powodować objawy ze strony układu wzrokowego. Dzieje się tak, ponieważ w procesy widzenia zaangażowany jest nieomal cały mózg. Dlatego ważne jest by każda osoba, która miała uraz głowy, przeszła jak najszybciej badania wzroku i zgłosiła się na terapię po urazach mózgu. W Żywcu usługi tego typu świadczy Pracownia Optyczna Listwan. Im później zostanie udzielona pomoc, tym trudniej będzie uzyskać satysfakcjonujące wyniki. Przy urazach mózgu nawet jak nie dojdzie do urazu samego oka, to uszkodzony mózg nie jest w stanie przetwarzać tych informacji, które zyskuje dzięki ostremu obrazowi.

Objawy wzrokowe po urazach mózgu

U tej grupy pacjentów możemy się spodziewać, objawów astenopijnych (dyskomfortu związanego ze wzrokiem), podwójnego widzenia, nadwrażliwości na światło, zaburzeń widzenia peryferyjnego, problemów z lokalizacją przedmiotów w przestrzeni, percepcją głębi, orientacją, ruchami oczu, akomodacją, konwergencją, iluzją ruchu nieruchomego otoczenia, ograniczeniem pola widzenia. To obszar, w którym to właśnie optometrysta może nieść pomoc.

Rehabilitacja optometryczna po urazach mózgu polega na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń, filtrów, okularów korekcyjnych, pryzmatów, przysłonek, zaleceń dotyczących oświetlenia i zorganizowania miejsca pracy.

Terapia u tej grupy pacjentów wymaga długotrwałej pracy i często pomocy otoczenia. Choć przy pomocy okularów korekcyjnych, okularów z odpowiednimi filtrami możemy osiągnąć natychmiastową ulgę to sama rehabilitacja, jeśli ma przynieść skutek, to często wymaga horyzontu lat, a nie tygodni.